Co to jest zakwaszenie organizmu?
Nasze ciało to skomplikowane, zbudowane z bilionów komórek laboratorium, w którym z aktywnym udziałem wody przebiegają różne reakcje biochemiczne, w wyniku których zostaje wytworzona lub zużyta energia. Procesy te zachodzą przez całe życie na przykład: w czasie wzrostu, rozmnażania, oddychania, poruszania się i zaczynają się już na szczeblu podstawowym, czyli na poziomie pojedynczej komórki. Każda komórka człowieka do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniego paliwa, określonej temperatury oraz równowagi kwasowo – zasadowej – ściśle określonego balansu dynamiczny między kwasami a zasadami.
Co to jest ph organizmu?
Kwasy to związki chemiczne, które zawierają dodatnio naładowane jony wodorowe H+. Zasady są substancjami, które mają zdolność wiązania jonów H+ poprzez uwalnianie w roztworach wodnych grupy wodorotlenowej OH, neutralizując w ten sposób kwasy. Pozostający w roztworze wodnym nadmiar jonów H+ powoduje jego zakwaszenie.
Miarą kwasowości lub zasadowości środowiska jest wskaźnik stężenia jonów wodorowych, tzw. wskaźnik pH, określany w skali od 0 do 14. Im więcej jonów wodorowych zawiera roztwór, tym ma większą kwasowość, a wskaźnik pH jest mniejszy. Gdy wartość pH wynosi 7 mówimy o roztworach obojętnych, poniżej 7 kwaśnych, powyżej 7 (np. 7,1) zasadowych.
Jakie ph powinny mieć tkanki organizmu? Jakie ph powinna mieć krew?
Tkanki i płyny ustrojowe mają różny idealny poziom pH.
Najwięcej o naszej kondycji mówi pH krwi. Podobnie jak ściśle określona temperatura ciała, tak odczyn pH krwi musi pozostawać w bardzo wąskim zakresie i powinien być lekko zasadowy. Optymalny zakres pH krwi zawiera się między 7,357,45. Już niewielkie odchylenia od tej normy powodują poważne zaburzenia w całym organizmie. Przesunięcie równowagi w kierunku kwaśnym powoduje: zakłócenie równowagi przemian, zaburzenia stężeń elektrolitów, pracy enzymów, utrudnienia w przemianie materii oraz może doprowadzić do występowania wielu niedyspozycji, a w efekcie końcowym może spowodować poważne choroby.
Dlatego na straży stałego pH krwi stoją mechanizmy regulacyjne, do których zalicza się:
- układy buforowe krwi i tkanek (mogą szybko wiązać nadmiar kwasów lub zasad, tworzyć nieszkodliwe sole i usuwać je z roztworu, nie zmieniając przy tym swojego pH),
- krążenie,
- trawienie,
- wytwarzanie hormonów,
- wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla (CO2) przez płuca,
- wydalanie kwasów lub zasad przez nerki.
Na sprawność tych mechanizmów przede wszystkim ma wpływ:
- wydolność narządów wydalających kwasy czyli płuc, wątroby i nerek.
- obecność tlenu w słabo dotlenionym organizmie upośledzone jest oddychanie wewnątrzkomórkowe, powstaje dużo związków toksycznych i szkodliwych kwasów. Dlatego ruch na świerzym powietrzu ma znaczenie.
- dostępność w pożywieniu składników mineralnych o oddziaływaniu zasadowym, takich jak: magnez, wapń, i potas. Stanowią one rezerwę alkaliczną. Do tego celu najlepiej nadają się organiczne sole substancji mineralnych (cytryniany magnezu, wapnia i potasu).
Jakie są skutki zakwaszenia organizmu?
Jawne zakwaszenie z wyraźnym spadkiem pH krwi poniżej normy występuje stosunkowo rzadko i jest stwierdzane tylko w ciężkich schorzeniach. Największy problem stanowi kwasica utajona charakteryzująca się niewielkim zakwaszeniem, które otwiera drogę różnego rodzaju zarazkom, bakteriom i wirusom. Sprzyja ona fermentacji pokarmu, powstawaniu drożdży, grzybów i pleśni, które żywią się naszym pożywieniem oraz przyczynia się do rozwoju poważnych chorób. Naukowcy zgadzają się, że jeżeli w organizmie zachwiana zostanie delikatna równowaga pH, może nastąpić uszkodzenie najważniejszych organów, a nawet zagrożenie życia. Komórki nowotworowe dobrze rozwijają się tylko w środowisku kwaśnym. Zakwaszenie organizmu sprzyja ich rozprzestrzenianiu się w tkance łącznej i kościach. Dodatkowo komórki nowotworowe produkują duże ilości kwasów, które obciążają cały organizm, a szczególnie wątrobę i nerki – filtry naszego organizmu.